Yazar:

Aykut Editör

01/03/2024

SEO Kontrol Listesi 2024 | SEO Checklist!

SEO kontrol listesi 2024 için kapsamlı bir rehber hazırladık. Bu içerikte, SEO’nun tüm detaylarına hâkim olacaksınız. Arama motoru optimizasyonunun tüm aşamalarını bu kontrol listesinde bulabilirsiniz.

İlk olarak kontrol listesi nedir sorusuyla başladık. Sonrasında temel, anahtar kelime, site içi, site dışı, teknik ve içerik SEO kontrol listelerini ayrıntılarıyla paylaştık.

Sıfırdan SEO’ya başlamak istiyorsanız, bu listede yer alan tüm detaylar hâkim olmak durumundasınız. Bu unsurların web site analizi için olmazsa olmazlar olduğunu ifade edebiliriz. O halde site SEO analizini nasıl yapacaksınız? Detayları inceleyelim… 😊

SEO Kontrol Listesi Nedir?

SEO Kontrol Listesi Nedir?
SEO Kontrol Listesi Nedir?

Öncelikle şu soruyla başlayalım: SEO kontrol listesi nedir?

SEO kontrol listesi, arama motoru optimizasyonu ile uğraşan herkesi ilgilendiren, bir web sitesinin tüm unsurlarını SEO kriterlerine göre incelemek için hazırlanan bir görev listesidir. Site SEO kontrolü yaparken aşağıda sıralayacağımız faktörleri dikkate almak durumundasınız.

İngilizce olarak SEO checklist şeklinde ifade edilen bu terim, arama motoru optimizasyonunun olmazsa olmazlarından. Optimizasyonun tüm aşamalarını iyileştirerek Google gibi arama motorlarında başarı elde edebilmek mümkündür.

Tabii ki dijital pazarlama geliştikçe SEO da değişiyor ve kontrol listesine bazı eklemeler yapılabilir. Ancak temel olarak bu konulara hâkim olmanız, site denetimi için yeterli olacaktır.

Öneri içerik: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Kontrolüne Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

SEO Kontrolüne Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler
SEO Kontrolüne Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

SEO kontrol listesindeki uygulamalara başlamadan önce bazı koşulları sağlamanız gerekiyor. Yaptığınız işin bir amacı var ve bu amaca hâkim olduğunuzda başarıya bir adım daha yaklaşırsınız. SEO kontrolünden önce şu aşamaları tamamlayın:

 • Hedef Belirleme: Neden SEO yapıyorsunuz? Hedefiniz tam olarak nedir? Bu sorulara yanıt vererek amaçlarınızı belirleyin. Böylece neyi nasıl yapacağınızı net bir şekilde belirleyebilirsiniz.
 • Rakip Analizi: SEO analizlerinde en sık başvurulan yöntem rakip analizidir. Rakip analizi kavramını iyi bir şekilde öğrenin ve uygulamalarınıza ekleyin.
 • Raporlama ve Kontrol: Yaptığınız değişiklikleri Google Search Console ve Analytics yardımıyla inceleyin. Ayrıca raporlama ile net olarak iyileşmeleri görebilirsiniz.
 • Farklı Olmak: Rakiplerinizden farklı olmak, her zaman için uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

SEO Kontrol Listesi 2024 | Tüm Kontroller!

SEO kontrol listesine geçebiliriz. Bizler bu listeyi aşağıdaki başlıklar dâhilinde oluşturduk:

 • Temel Kontroller
 • Anahtar Kelime Kontrolleri
 • Site İçi SEO Kontrolleri
 • Site Dışı SEO Kontrolleri
 • Teknik SEO Kontrolleri
 • İçerik Kontrol Listesi

Şimdi bu başlıklara göre SEO kontrol listesini incelemeye başlayalım…

1- Temel SEO Kontrol Listesi

Temel SEO Kontrol Listesi
Temel SEO Kontrol Listesi

SEO kontrol listesine başlamadan önce bazı temel SEO ayarlamalarını yapmanız gerekiyor. Sitenizin kurulumundan sonra aşağıdaki aşamaları tamamlayarak arama motoru optimizasyonu için hazır hale getirebilirsiniz.

Temel SEO uygulamalarında bazı araçların kurulumunu tamamlamanız ve eklentiler ile bu süreci desteklemeniz gerekiyor.

1.1- Google Search Console Kurulumu

Search Console Kurulumu
Search Console Kurulumu

Öncelikle Google Search Console kurulumunu yapmanız gerekir. Peki, Google Search Console nedir? İlk olarak bunu açıklayalım.

Search Console, Google tarafından hizmete sunulan ve Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl bir performans sergilediğini izleyebilmeniz için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Bu aracın kurulumu ise basit birkaç adımla tamamlanabiliyor.

 • Google Search Console aracına gidin.
 • Mülk Ekle seçeneğine tıklayın.
 • Size uygun olan doğrulama seçeneğini seçin.
 • Doğrulama işlemlerini tamamlayın.

Artık sitenizin arama sonuçları performansını izleyebilirsiniz!

1.2- Google Analytics Kurulumu

Site SEO analizinde kullanılan ve Google tarafından sunulan bir araç daha var: Google Analytics…

Analytics, web sitenize gelen trafiği izlemek, konum ve yer bilgilerini görmek, sitenizde hangi eylemleri gerçekleştirdiklerini izlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. SEO kontrol listesi 2024 içerisinde olmazsa olmazlar arasındadır.

Çünkü web sitenizin trafik almaya başlamasıyla buradan elde edeceğiniz veriler oldukça önemlidir. Analytics kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Google Analytics bağlantısına gidin.
 • Gerekli adımları tamamlayarak web sitenize ekleyeceğiniz HTML kodunu alın.
 • Bu HTML kodunu sitenize ekleyin.
 • Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra trafiğinizi izleyebilirsiniz!

SEO checklist 2024 içeriklerine Analytics mutlaka eklenir. Bunun nedeni, ilgili aracın çok önemli verileri ücretsiz bir şekilde sunmasıdır. Siz de SEO kontrol listesinde bu araca mutlaka yer verin.

1.3- Site Haritası Gönderme

Site haritası, SEO süreçlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Google’ın ve diğer arama motorlarının içeriklerinizi ve sitenizi anlayabilmesi için inceledikleri yerlerden birisidir diyebiliriz. Site haritasını Google’a göndererek sayfalarınızın index almasını sağlayabilirsiniz.

Site haritası; web sitenizdeki videolar, dosyalar ya da sayfalar arasındaki ilişkilere dair bilgi sağladığınız bir dosya olarak ifade edilebilir. Tarama işleminin verimli bir şekilde yapılması için oldukça önemlidir.

İPUCU: Site haritası dosyaları genel olarak https://alanadiniz.com/sitemap.xml adresinde yer alır.

Eğer websiteniz WordPress altyapılı ise ve Rank Math eklentisi kullanıyorsanız bu adres https://alanadiniz.com/sitemap_index.xml‘dir.

NOT: Oluşturacağınız site haritası, Search Console aracılığıyla Google’a gönderilebilir.

1.4- Robots.txt Oluşturma ve Gönderme

Yine arama motorunun sitenizi daha verimli bir şekilde taraması için vazgeçilmez bir dosya ile devam edelim:

Robots.txt dosyası ile arama motorlarına bazı direktifleri vererek hangi sayfalara erişilip hangi sayfalara erişilemeyeceğini belirleyebilirsiniz. Tarama özelliklerini yönetebilmek adına oldukça önemlidir.

Robots.txt dosyasını tüm metin düzenleyiciler ile oluşturabilirsiniz. Dosya kesinlikle robots.txt olarak adlandırılmalıdır. Örnek robots.txt dosyası:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
Sitemap: https://35dijital.com/sitemap_index.xml

Bu bir örnek robots.txt dosyasıdır. Kendi websitenize uyumlu hale getirmek için lütfen Google robots.txt dökümanını okuyunuz !

Robots.txt dosyasını oluşturduktan sonra dosyayı arama motoru tarayıcılarının erişimine açacağız. Sitenizin dosyalarınıza erişip ana dizinine dosyayı eklemelisiniz.

1.5- SEO Eklentileri

Yoast SEO Kurulumu
Yoast SEO Kurulumu

Son olarak WordPress sistemiyle web sitenizi kurduysanız bazı eklentilere ihtiyacınız olacaktır. Piyasada ücretsiz WordPress SEO eklentileri oldukça fazla ve dilediğinizi kullanabilirsiniz. Bu eklentiler yardımıyla çeşitli SEO işlemlerini kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

 • Yoast SEO
 • Rank Math

Bu iki eklentinin web sitesi sahipleri tarafından sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

SEO kontrol listesinin ilk adımını tamamladık. Şimdi anahtar kelime gibi önemli bir konu ile devam edelim… 😊

SEO Hizmetlerimizi şimdi inceleyin!

2- Anahtar Kelime Kontrol Listesi

Anahtar Kelime SEO Kontrol Listesi
Anahtar Kelime SEO Kontrol Listesi

SEO için kontrol listesi örneği incelediğinizde anahtar kelimelere yer verildiğini görmüşsünüzdür. Anahtar kelimeler, gerçekten de arama motoru optimizasyonunun bel kemiğidir diyebiliriz.

Bu önemli konu için ayrıca bir kontrol listesi hazırlama gereksinimi duyduk. İşte anahtar kelimeler için yapabilecekleriniz:

2.1- Anahtar Kelime Araştırması

SEO kontrol listesini anahtar kelimeler için kullandığınızda ilk aşama anahtar kelime araştırması ile başlayacaktır. Sitenizin hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğini, hangi anahtar kelimelerde başarı yakalama olasılığının daha fazla olduğunu bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması için kullanabileceğiniz pek çok eklenti var. Ancak aşağıdaki araçlar anahtar kelime analizi ve araştırması için size fazlasıyla yetecektir:

 • SEMRush (Ücretli)
 • Ahrefs (Ücretli)
 • Google Keyword Planner (Ücretsiz)
 • Google (Ücretsiz)
 • Keywordtool.io (Ücretli)

Anahtar kelimelerin aranma hacimlerine, rekabet derecelerine, trend özelliklerine ve arama niyetine odaklanarak seçim yapabilirsiniz.

2.2- Arama Niyeti Analizi

SEO kontrol listesinde önceden önemli olarak görülmeyen fakat son güncellemelerden sonra öneminin anlaşıldığı arama niyeti analizi ile devam edelim. İnternette arama yapan kişiler, belirli bir niyet içerisindedir ve bu niyete uygun hazırlanmış içerikler görmek isterler.

Google’da bu durumun farkında olarak anahtar kelimeleri dört grupta sınıflandırmıştır:

 • Bilgi Amaçlı
 • İşlem Amaçlı
 • Gezinme Amaçlı
 • Ticari Amaçlı

Google’a yazılan sorguların karşılığı olacak içerikler de bu amaçlara uygun hazırlanmalıdır. Bu nedenle seçeceğiniz anahtar kelimenin arama niyetini mutlaka araştırın. SEMRush gibi araçlarda bu bilgiye yer veriliyor.

Olası anahtar kelimeleri Google’da aratarak çıkan sonuçları inceleyebilir ve arama niyetini algılayabilirsiniz.

2.3- Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime
Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime

Anahtar kelime seçerken uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelmeniz önemlidir. Uzun kuyrukludan kasıt 3 ve daha fazla kelimeyi içeren anahtar kelimeleri ifade etmesidir. Peki, uzun kuyruklu anahtar kelimeler neden önemlidir?

 • Bu kelime gruplarının aranma hacmi düşük olsa da dönüşüm oranları yüksektir.
 • Hedefe yönelik sorgular olduğu için daha fazla tıklama alınabilir.
 • Rekabet düzeyi düşüktür.
 • Sıralama almanız daha kolaydır.

SEO kontrol listesinde uzun kuyruklu anahtar kelimelere bu nedenlerden ötürü yer verebilirsiniz.

2.4- Anahtar Kelime Zorluğu

Anahtar kelimelerin zorluk dereceleri vardır. Bu, genelde kelime sayısı ile doğru orantılıdır. Örneğin tek kelimeli anahtar kelimelerin rekabet derecesi yüksekken kelime sayısı arttıkça rekabette düşecektir.

Ücretli ya da ücretsiz araçlarda rekabet derecesine yönelik bilgiler yer alır. Ancak bunlara tam olarak güvenmemeniz önerilmektedir. Manuel arama yaparak SERP sayfasını analiz etmeniz en doğru sonucu verecektir.

2.5- Semantik Anahtar Kelime Kullanımı

Semantik kelimesi, SEO dünyasında son zamanlarda oldukça popüler bir kavramdır. İçerikte yer alan anahtar kelimelerin benzerlerinin kullanılmasını ifade ediyor. Yani “ilgili anahtar kelimelere” de mutlaka yer vermelisiniz.

Eş anlamlı kelimelere odaklanmanız gerekiyor. Örneğin otomobil ile ilgili yazıyorsanız, araba, araç, vasıta gibi kelimelere de yer verilmesi gibi…

2.6- Rakip Anahtar Kelime Analizi

SEO’da günlük yapılması gerekenler listesi içerisinde rakip anahtar kelimeleri belirlemek ve bunları analiz etmek de yer alır. Bir anahtar kelimede öncelikle rakiplerinizi analiz etmeniz gerekir. Ardından anahtar kelimelerini analiz edebilirsiniz. Şu sorulara yanıt arayabilirsiniz:

 • Rakipler hangi anahtar kelimelerden sıralama almış?
 • Rakibe giden trafik en çok hangi anahtar kelimeden sağlanıyor?
 • Toplam kaç anahtar kelimede sıralama alınmış?

Rakibinizin anahtar kelimelerine göre aksiyon almak, sizi daha rekabetçi bir konuma yükseltecektir.

İnternet Reklamcılığı Hizmetimizi şimdi tanıyın!

3- Site İçi SEO (On-Page) Kontrol Listesi

On-Page-SEO
On-Page-SEO

SEO kontrol listesine site içi (on-page) unsurlarıyla devam edelim. Site içi SEO, adından da anlaşılacağı üzere site ile alakalı SEO düzenlemelerini ifade eder. Sayfa içi arama motoru optimizasyonu olarak da adlandırılır.

Sayfalarınızla alakalı olarak şu SEO kontrol listesine göz atın:

Öneri içerik: Site içi SEO Nedir?

3.1- SEO Uyumlu URL

URL’leriniz SEO uyumlu olmalıdır. Arama motoru, içeriği anlayabilmek için URL’i bir faktör olarak ele alır. URL için şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Kısa ve açıklayıcı URL kullanın.
 • Kelime arasındaki boşlukları “-“ işareti ile ayırın.
 • URL’inizde odak anahtar kelimenize mutlaka yer verin.

3.2- Anahtar Kelime Dağılımı

İçeriklerinizin anahtar kelime dağılımı da sıralama faktörü olarak ele alınır. Eskiden arama motorları bu faktöre daha fazla önem verirken, günümüzde yavaş yavaş önemini yitirmeye başlamıştır. Ancak hala dikkatli olunması gerekiyor.

SEO kontrol listesinde anahtar kelime dağılımı için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Anahtar kelimeler doğal bir şekilde kullanılarak spama neden olmayın.
 • Peş peşe anahtar kelime kullanımından kaçının.
 • Odak anahtar kelimeniz %1 – %3 arasında bir oranda tekrarlanmalıdır.
 • Yardımcı anahtar kelimelere mutlaka yer verin.
 • Eş anlamlı anahtar kelimeleri de değerlendirin.

3.3- Anahtar Kelimeleri Nereye Eklemeliyiz?

Anahtar kelimeleri şu kısımlara eklediğinizden emin olun:

 • Ana Başlık
 • Bazı Alt Başlıklar
 • URL
 • Meta Etiketleri
 • İçeriğin Giriş Paragrafı (ilk 100 kelime)
 • Görsel Alt Etiketleri

3.4- Başlık Etiketleri

SEO testi söz konusu olduğunda bakılması gereken diğer unsur içeriklerin başlık yapısıdır. Başlıklar, bir içeriğin kullanıcılar ve Google açısından ne kadar önemli olduğunu ifade eden temel unsurlardır. Başlık etiketlerinde şunları kontrol edin:

 • Her sayfada sadece bir adet H1 etiketi olmalıdır.
 • Alt başlıklar H2 etiketine sahip olmalıdır.
 • H2 etiketi ile alakalı olan diğer alt başlıklar H3 etiketi ile oluşturulmalıdır.
 • Bu şekilde başlık hiyerarşisi oluşturulabilir.
 • Başlıkların 55 karakteri geçmemesine özen gösterin.
 • Başlıklar, konuyu özetleyici ve ilgi çekici bir şekilde hazırlanmalıdır.
 • Ayrıca anahtar kelimelerinizi başlıklara dâhil edebilirsiniz.

3.5- Görsel Optimizasyonu

Görsel Optimizasyonu
Görsel Optimizasyonu

SEO kontrol listesinde sayfa içi işlemlerin bir diğer aşaması görsel optimizasyonudur. Sitenizin SEO performansı ile yakından ilişkili olan bu işlemler, arama motoru optimizasyonunda kullanılabilir.

İçeriklerinizin görsellerini şu şekilde düzenleyebilirsiniz:

 • Görsel boyutunun yüksek olmamasına özen gösterin. Yüksek boyuta sahip görseller, sayfa hızını düşürecektir.
 • Görsellere ait alt etiketleri mutlaka ekleyin. Bu etiketlerde mutlaka anahtar kelimelere yer verilmelidir.
 • Görseller başlık ile alakalı olmalıdır.
 • Ayrıca özgün resim kullanarak daha başarılı sonuçlar alınabilir.

3.6- Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları, direkt olarak SEO sıralama faktörü değildir. Ancak ilgi çekici olarak hazırlanan meta açıklamaların tıklama oranlarını iyileştirdiği görülmüştür. Bu nedenle SEO kontrol listesinde yer almalıdır.

Meta açıklamalarını şu şekilde optimize edebilirsiniz:

 • İlgi çekici metinler oluşturun.
 • İçeriğiniz ile alaka düzeyi yüksek olmalıdır.
 • Maksimum 160 karakter olabilir.
 • Anahtar kelime içermelidir.

Sosyal Medya Yönetimi hizmetimizi inceleyebilirsiniz!

3.7- İç Linkleme

Sayfa içi linklemeler, SEO açısından büyük bir verimlilik sağlamaktadır. Arama motoru botları hem indeksleme hem de sayfaların alaka düzeyini belirleme açısından iç linkleri kullanırlar. İç linkleme çalışmalarında şu faktörleri göz önünde bulundurun:

 • İçerikleriniz birbirine bağlanmalıdır. Bir içerikten başka bir içeriğe bağlantı gönderdiğinizde bağlantı alan içerikten diğer içeriğe linklemeyi unutmayın.
 • Bağlantı metinleri bu anlamda oldukça önemlidir. Bağlantı metninin anahtar kelime içermesi fayda sağlar. Ancak sürekli aynı anahtar kelimeden bağlantı göndermek, spam etkisi yaratabilir. Bu nedenle bağlantı metni (anchor text) analizini mutlaka yapın.
 • Bir sayfada kaç link olması gerektiği, duruma göre değişebilir. Ancak genel görüş sayfada tüm linklerin 100’ü geçmemesi üzerinedir.
 • Bağlantı metinlerini belirlerken “Search Console” aracılığıyla sayfaları analiz edip alternatif anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

4- Site Dışı SEO (Off-Page) Kontrol Listesi

Site Dışı SEO Kontrol Listesi
Site Dışı SEO Kontrol Listesi

SEO kontrol listesinin en önemli unsurlarından birisi de site dışı SEO çalışmalarıdır. Site dışı SEO, adından da anlaşılacağı üzere web sitenizin dışında yürütülen SEO çalışmalarıdır. Bu anlamda aşağıdaki işlemlerle SEO kontrol listenizi site dışı SEO yönünden uygulayabilirsiniz.

4.1- Backlink Stratejileri

Backlink, SEO’nun olmazsa olmazları arasında. Sitenizin değerini belirleyen en önemli ölçütlerden birisidir. Teknik olarak başka web sitelerinden size gelen bağlantıları ifade eder. Nişinizle alakalı kaliteli sitelerden backlink almanız, sitenizin otoritesini güçlendirmek açısından oldukça önemlidir.

Uygulamada pek çok site sahibi backlink satın alma yoluna gitse de pratikte bazı hatalar yapılabiliyor. Bu nedenle backlinklerden maksimum performans elde etmek için aşağıdaki unsurlara dikkat edin:

 • Bağlantı veren web site, sizin sitenizle konu bakımından uyuşmalıdır. Yani alakalı olmalıdır. Örneğin finans blog sitesine yemek blog sitesinden gelecek bir link, yüksek etki göstermeyebilir. Ücretli backlink çalışması olarak algılanıp sitenizin ceza almasına da neden olabilir.
 • Kaliteli sitelerden backlink alın. Kalitesiz web sitelerinden alacağınız backlinkler sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Organik backlink alma çalışmaları yürütebilirsiniz. Varlıklarınızı güçlendirerek bağlantı sayınızı arttırabilirsiniz. Örneğin piyasada olmayan bir finans hesap eklentisi yaparak sitenize yüksek oranda bağlantı alabilirsiniz. Ayrıca misafir blog yazarlığı da oldukça etkili yöntemler arasındadır.

4.2- Rakiplerin Backlink Profilini Analiz Etmek

SEO kontrol listesinin diğer bir aşaması rakiplerin geri bağlantılarını analiz etmektir. Rakiplerinizin backlink profilini iyi bir şekilde analiz ederseniz, üst seviye bir strateji oluşturabilirsiniz. Rakiplerinizin backlink profilini aşağıdaki araçlarla analiz edebilirsiniz:

 • Ahrefs
 • SEMRush

Bakmanız gerekenler ise şu şekilde:

 • Rakipleriniz kaç farklı alan adından backlink alıyor?
 • Backlink veren sitelerin domain değeri ne durumda?
 • Bağlantı metinleri nasıl oluşturulmuş?

4.3- Etkili Sosyal Medya Kullanımı

SEO kontrol listesinin site dışı SEO çalışmalarında etkili bir sosyal medya kullanımından da bahsedebiliriz. Öyle ki site dışı arama motoru optimizasyonu çalışmaları, sadece backlinkten ibaret olamaz. Sosyal medyanın giderek yaygınlaşmasıyla birlikte artık sosyal medyayı da bu sürece dâhil edebiliriz.

Sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmanız, web sitenize hem sıralama hem de trafik açısından olumlu etki gösterecektir. Bu süreçte yapmanız gerekenler şu şekilde:

 • Hedef kitlenizin var olduğu tüm sosyal medya kanallarında profiliniz olmalıdır.
 • Gerektiğinde sosyal medya reklamları ile bu süreci desteklemelisiniz.
 • Web sitenizdeki içerikleri sosyal medya kanallarında doğru bir şekilde tanıtın.
 • İnfografik, video, görsel ya da sesli içerikleri sosyal medyaya özgü olacak şekilde üretin.

4.4- Zararlı Bağlantıların Reddedilmesi

Zararlı Bağlantılar
Zararlı Bağlantılar

Zararlı sayılabilecek bağlantılar, SEO performansınızı olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle SEO kontrol listesine bunu da dâhil etmeniz gerekir. Sitenizin backlink profilini düzenli aralıklarla analiz edin ve hangi sitelerden size bağlantı geldiğini kontrol edin.

 • Zararlı bağlantıları tespit ettiğinizde “Google Disavow Tool” aracılığıyla reddedebilirsiniz.

5- Teknik SEO Kontrol Listesi

Teknik SEO Kontrol Listesi
Teknik SEO Kontrol Listesi

SEO kontrol listesi içerisinde sitenizin teknik detaylarının doğru çalışıp çalışmadığını analiz etmek için teknik SEO detaylarına da yer verilmesi gerekir. Web sitenizin teknik anlamda kusursuz olması, içeriklerinizin ve web sitenizin kolay taranabilir olması anlamına gelir. Ayrıca bu da dizine ekleme problemlerinin yaşanmayacağını gösterir.

Google’ın sitenizi daha iyi anlamlandırması için teknik SEO uygulamalarına da ağırlık vermelisiniz. Böylece sitenizin sıralama performansı daha da iyileşecektir. Teknik SEO kontrol listesi şu şekilde:

5.1- HTTPS Kullanımı

Öncelikle HTTPS kullanımıyla başlayın. HTTPS kullanımı önceden bir tercih olarak sunulsa da günümüzde zorunluluk haline gelmiştir. Arama motorları tarafından da sıralama faktörü olarak ele alınıyor.

Ayrıca kullanıcılar açısından o web sitesinin veri güvenliğini sağladığı anlamına gelir. Sitenizde HTTPS kullanımına önem verin.

Öneri içerik: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

5.2- Domain ve Taranabilirlik Kontrolü

SEO kontrol listesinde web sitenize tek bir domain üzerinden ulaşabildiğinden emin olmanız gerekir. Eğer web sitenize birden fazla yerden erişiliyorsa, problem olduğu anlamına gelir. Bu durum, arama motoru botlarının dizine ekleme ve tarama işlemlerinde sorunlara yol açabiliyor.

Httpstatus.io aracılığıyla aşağıdaki alan adı çeşitlerini kontrol edin:

 • http://siteadi.com
 • http://www.siteadi.com
 • https://siteadi.com
 • https://www.siteadi.com

SEO kontrol listesinde sitenizin taranabilirliğini de kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer siteniz taranabilir değilse, içerikleriniz düzgün bir şekilde dizine eklenmeyecektir. Bunun kontrolünü ise Google Search Console aracılığıyla yapabiliyorsunuz.

Search Console aracılığıyla tarama raporunu elde edebilirsiniz. Ayrıca “Sayfalar” kısmından hangi sayfanızın dizine eklenmediğini görebilirsiniz. Bunların nedenleri de ilgili sayfada yazacaktır.

5.3- Site Hızı

Site Hızı
Site Hızı

Site hızı, hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları açısından önemli bir metriktir. SEO kontrol listesinde de mutlaka yer almalıdır. Google, sayfa hızının sıralama faktörü olarak değerlendirdiğini açıkladıktan sonra sayfa hızı optimizasyonu çalışmaları da hızlanmıştır.

Site hızınızı periyodik bir şekilde ölçmeli ve iyileştirmeler yapmalısınız. Hız testini şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Google’ın kendi aracı olan “PageSpeed Insights” eklentisine giriş yapın.
 • URL’nizi ekrana yapıştırın.
 • Sonrasında sistem site hızı puanı ve bazı iyileştirme önerileri verecektir.

5.4- Mobil Uyumlu Tasarım

Dünyada internet kullanıcıları, artık daha fazla mobil platformlarda vakit geçiriyor. Web sitelerine gelen trafiğin de büyük bir kısmı mobil kullanıcılardan gelmektedir. Bu nedenle web sitenizin gerek kodlaması gerekse de tasarımı gibi tüm detayları mobil uyumlu olmalıdır.

NOT: Mobil uyumluluğu Search Console aracılığıyla test edebilirsiniz.

5.5- Duplicate Content (Yinelenen İçerik) Problemleri

SEO kontrol listesinde yinelenen içerik kontrolünü de yapmanız gerekiyor. Yinelenen içerik, kopya içerikler başta olmak üzere birbirine benzer sayfalarınızdan kaynaklanan bir sorundur. Sitenizde yer alacak içeriklerin hem diğer site içerikleriyle, hem de kendi içeriklerinizle benzer olmamalıdır.

Bu problemi “Ahrefs – Duplicate Content” aracıyla kolayca tespit edebiliyorsunuz. Çözüm önerileri ise şu şekildedir:

 • Dizine eklenen sayfaların kontrolü
 • 301 yönlendirmeleriyle asıl içeriğe yönlendirme
 • Kopya ya da benzer içeriklerin kaldırılması
 • Canonical etiketlerinin kullanılması
 • Noindex etiketlerinin kullanılması

5.6- Kırık Linkleri Düzeltmek

SEO kontrol listesinde kırık linklere yönelik de bir çalışma yapmalısınız. Kırık linkler, sıralama faktörü olarak dikkate alınmasa da kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkilediği için olumsuz bir performansa neden olur.

Kırık link kontrolünü eğer çok fazla içeriğiniz yoksa manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak içeriklerin çok olması durumunda Ahrefs gibi yardımcı araçlarla kontrol sağlayabilirsiniz.

5.7- Kullanıcı Deneyimini İyileştirmek

SEO kontrol listesinde diğer bir teknik detay kullanıcı deneyimini iyileştirmek üzerinedir. Kullanıcı deneyimini şu faktörlerle daha iyi bir hale getirebilirsiniz:

 • Yükleme performansı
 • Açılış hızları
 • Mobil uyumluluk
 • FCP, TBT, CLS, LCP gibi faktörlerin kontrolü

Google Search Console aracılığıyla sayfa deneyimini analiz edebiliyorsunuz.

6- İçerik Kontrol Listesi

İçerik SEO Kontrol Listesi
İçerik SEO Kontrol Listesi

SEO kontrol listesinin vazgeçilmez aşaması içeriklerdir. İçeriğin kaliteli olması, elbette çok önemli. Fakat hem içeriği oluştururken hem de daha sonrasında optimizasyon çalışmaları yaparken kontrol etmeniz gerekenler bulunuyor.

İçeriklerinizi daha iyi hale getirmek için aşağıdaki unsurları dikkate alın:

İçerik Yönetimi Hizmetlerine şimdi göz atın!

6.1- İçerik Formatı ve Kalitesi

İlk olarak içeriğinizin formatına ve kalitesine odaklanmalısınız. Kalitesiz içeriklerin arama motorlarında iyi performans sergileme imkânı yoktur. Bu nedenle en temel kural, kaliteli içerik oluşturmaktır.

Kaliteli içerik nasıl oluşturulur? Şu faktörlere göz atın:

 • Rakibinizden daha fazla bilgi sağlamalısınız.
 • Diğer içeriklerden daha farklı bilgiler sunmalısınız.
 • İçeriğin okunabilirlik seviyesi iyi olmalıdır.
 • Basit, anlaşılır ve sade bir şekilde yazılmalıdır.
 • İçerik, SEO kriterlerine uygun olarak hazırlanmalıdır.
 • Hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimeyi Google’da aratın. İlk sayfa içeriklerine kıyasla daha fazla değer katmanız gerekiyor.
 • İçeriği sadece metin ile değil, aynı zamanda İnfografik, video ve görsel gibi materyallerle desteklemelisiniz.
 • İstatistiksel bilgiler, kaynak gösterimi gibi unsurlar güvenirliğinizi arttıracaktır.

İçerik formatı ise sitenizin kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Ancak temel olarak blog içeriklerinde şu formatlar yaygın bir şekilde kullanılıyor:

 • Liste içerikler
 • Karşılaştırma içerikleri
 • Kontrol listeleri
 • Adım adım kılavuzlar
 • Rehber içerikler
 • Nasıl yapılır içerikleri
 • Nedir (bilgilendirici) içerikleri

6.2- Giriş Paragrafları

İçeriklerinizin her bölümü önemlidir. Ancak giriş paragrafları hem arama motorları hem de kullanıcılar açısından daha önemlidir. Çünkü içeriği okumaya devam ettirecek temel unsur giriş kısmıdır.

Giriş paragrafınızın mükemmel olması gerekir. Şu özellikleri mutlaka dikkate alın:

 • Giriş paragrafı konu hakkında özet bilgiler sunmalıdır.
 • Yazının devamında nelerin açıklanacağı net bir şekilde belirtilmelidir.
 • İçeriğin ne ile ilgili olduğu giriş paragrafında açıklanabilir.
 • İlgi çekici ve okumaya teşvik edici cümleler tercih edilmelidir.
 • Hedeflediğiniz önemli anahtar kelimeler, bu kısımda yer almalıdır. (Spam yapmadan)

6.3- Table of Content (İçindekiler) Kullanımı

SEO kontrol listesinin içerik kısmında Table of Content eklentisine dikkat çekmek gerekir. Son dönemde siteler, içeriklerde daha iyi bir sayfa deneyimi sunduğu için “İçindekiler” kısmını ekliyor. Bu, arama motorları açısından da önemlidir.

İçindekiler bölümü eklemenin şu gibi faydaları vardır:

 • Başlıkları net bir şekilde belirtir. Bu da okuyucunun içeriğin ne hakkında olduğunu anlamasını kolaylaştırır.
 • Daha iyi bir okuma deneyimi sağlar.
 • Okumada kolaylık sağlar.
 • Arama motorlarının o sayfanın ne hakkında olduğunu daha iyi bir şekilde anlamasını sağlayabilir.

6.4- Bilgi Sağlayan ve Değer Katan İçerik

İçerik kalitesi başlığında belirttiğimiz bilgi sağlama ve değer katma kavramlarına ayrıca değinmek istiyorum. İçeriklerinizin benzersiz, bilgi sağlayan ve değer katan niteliklerde olması, sıralamanızı büyük oranda iyileştirecektir.

Bu koşulları sağlamayan eski içeriklerinizi güncellemeniz de önemlidir. SEO kontrol listesinin içerik bölümünde olmazsa olmazlarınız arasında bu faktörler yatıyor.

6.5- İçerik Yazımında Teknik Detaylar

İçerik Yazımında Teknik Detaylar
İçerik Yazımında Teknik Detaylar

İçerik yazımıyla ilgili teknik detaylara da hakim olmanız gerekebilir. SEO kontrol listesinde içerik yazımıyla alakalı olarak şu detaylara yer verebiliriz:

 • Kullanıcının okumasını kolaylaştırmak için daha kısa cümleler kurun.
 • Paragraflarınız da bu doğrultuda kısa olmalıdır. Uzun paragraflar, kullanıcıyı sıkabilir.
 • Cümleleri oluştururken bilinmeyen ve sıkça kullanılmayan anlamsız kelimelerden uzak durun.
 • İçeriğin daha anlaşılabilir olması için listeleme ve maddeleme özelliklerini kullanın.
 • Anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanın.
 • İçeriği anahtar kelime ile doldurmayın.
 • Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi H1 başlık etiketi olarak, alt başlıklarda, giriş paragrafında, görsel alt etiketlerinde, çıkış paragrafında ve yazı içerisinde kullandığınızdan emin olun.

35 Dijital ile Markanıza Değer Katın

Markanızı tanıtmak ve hedef kitlenize doğru bir şekilde ulaşmak mı istiyorsunuz? İşte tam bu noktada 35 Dijital olarak hizmetinizdeyiz.

Sunduğumuz kapsamlı SEO ve Dijital Pazarlama hizmetleriyle markanıza değer katıyoruz. Aşağıdaki hizmetler için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

 • SEO Uyumlu İçerik Hizmetleri
 • SEO Denetimi ve Analizi
 • İçerik Pazarlama Hizmetleri
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • İçerik Yönetimi

Daha fazla bilgi için Hizmetlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Son olarak SEO kontrol listesiyle ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlamak istiyoruz:

1- Teknik SEO kontrol listesi nedir?

Teknik SEO kontrol listesi, web sitenizin SEO çalışmalarının teknik detaylarıyla alakalıdır. Google gibi arama motorlarının sayfalarınızı en iyi şekilde indekslemesi ve taraması için oldukça önemlidir.

2- Bu listedeki kontrolleri ne zaman sağlamalıyım?

Bu listede yer alan kontrollerin her biri farklı zaman aralıklarında sağlanabilir. Özellikle site içi ve içerik SEO’su ile ilgili kontroller daha sık aralıklarla yapılmalıdır. İçeriklerin kontrol edilmesi günlük olarak yapılabilir. Teknik ve site dışı SEO çalışmaları duruma göre haftalık ya da aylık periyotlarda yapılabilir.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar

SEO
SEO
SEO

Hizmetlerimiz

Web Tasarım & Yazılım

Sosyal Medya Yönetimi

SEO Hizmeti

Dijital Pazarlama