Yazar:

Gizem Editör

12/06/2023

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelişen ve dönüşen dünyayla birlikte artık birçok sektör dijitalde ön plana çıkmak istiyor. Bunun en etkili unsurlarından birisi de sosyal medyadır. Sosyal medya platformlarında başarılı şekilde istenilen etkiyi yakalamak için sosyal medya yönetimi nedir? Nasıl yapılır? Bilmek gerekiyor.

Rekabet ortamının artması ve sosyal medya mecralarının her geçen gün gelişmesi, profesyonel olarak sosyal medya yönetiminin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bunun için gerekli olanları, maliyetleri ve etkili araçları sizlerle paylaştım.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi
Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal medya yönetimi nedir? Öğrenmek için önemini de bilmek gerek. Sosyal medya günümüzde markanızın, işletmenizin geniş kitlelere ulaşması için çok önemlidir. Sosyal medyanızın etkili bir şekilde kitlelere ulaşması için yapılması gerekenler vardır. Bunun için de profesyonel bir sosyal medya yönetimine ihtiyacınız vardır.

Sosyal medya varlığı günümüzde her marka için bir zorunluluktur. Reklamlar, sponsorlu gönderiler, influencer pazarlaması vb. gibi farklı kanallar aracılığıyla potansiyel müşterilerle bağlantı kurmanıza ve iletişim kurmanıza yardımcı olur. Peki, etkili bir sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Bundan bahsedelim.

Sosyal Medya Yönetimine Kim İhtiyaç Duyar?

Sosyal medya yönetimi nedir? Dedikten sonra kimlerin buna ihtiyaç duyduğuna bakalım. Bir işletmenin sosyal medya yönetimine ihtiyaç duymasının birçok nedeni olsa da, en önemli olduğunu düşündüğümüz birkaçını aşağıda bulabilirsiniz:

 • İşletmenizin birden fazla hesabı varsa ve iş akışınızı kolaylaştırmak gerekiyorsa,
 • Takipçilerinize içerik oluşturma konusunda daha fazlasına ihtiyaç varsa,
 • Marka bilinirliğini artırmak,
 • Müşteri ilişkilerini güçlendirmek ve satışları artırmak amacıyla sosyal medya platformlarında düzenli olarak aktif olmak için

sosyal medya yönetimine ihtiyaç vardır. Tüm bunlar için bir kişinin profesyonel olarak sosyal medya hesaplarıyla ilgilenmesi gerekir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi nedir? Özetle biliyorsunuz. Peki nasıl yapılır? Sosyal medya yönetimi için en önemli şey planlamadır. Sosyal medyadan en etkili şekilde faydalanabilmek ve hızlıca büyüyebilmek için yapılması gerekenler var. Bunun planını sizlere anlattım.

1- Sosyal Medya Denetimi

sosyal medya yönetimi nedir
sosyal medya yönetimi nedir

Halihazırda sosyal medyalar varsa en başta bunun denetiminin yapılması gerekiyor:

 • Şirketinizin sahip olduğu tüm sosyal hesapları, kullanıcı adlarını, görünen isimleri ve kanalları içeren bir liste oluşturun. Kullanıcı adları, görünen isimler ve marka kimliği kanaldan kanala tutarlı mı? Eğer değillerse, tüm kanallarda bunları uyumlu hale getirmeyi düşünerek karışıklığı azaltabilir ve işinizi daha kolay bulunabilir hale getirebilirsiniz.
 • Her profilin performansı analiz edilmelidir. Bunun için de kapsamlı bir sosyal medya raporu hazırlanmalıdır. Hesaba erişimden, kitle büyümesine kadar hangi gönderilerin daha yüksek etkileşim aldığına kadar incelemek gerekiyor. Bu medya ölçütleri zamanla gelişmiş mi? Yoksa sadece belirli türlerde içerikler yayınlandığında mı artmış? Bu kalıpları öğrenmelisiniz ve en iyi performans gösterecek içerikleri belirlemelisiniz.
 • Sektör karşılaştırmaları, rakip karşılaştırılması yapılmalıdır. Güçlü, zayıf taraflar belirlenmelidir. Sonrasında tüm bunları sosyal medya planlamanıza katarak ilerlemelisiniz.

2- Hedef Kitlenizi Belirleyin

sosyal medya yönetiminde hedef kitle
sosyal medya yönetiminde hedef kitle

Sosyal medya yönetimi nedir? Bilmek için bu başlığı es geçmeyin! Sosyal medya yönetimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli adımlardan birisi de hedef kitledir. Sosyal medya hesaplarınız için hedef kitlenizi tanımalısınız. Hizmetinizi etkili şekilde pazarlamanız için çok önemlidir.

 • Hizmetiniz hangi sorunları çözüyor? Kimlere hitap ediyor öğrenmelisiniz. Gerekirse bunun için anket, mail, telefon görüşmesi, video konferans yapabilirsiniz.
 • Takipçilerinizin ya da potansiyel takipçilerinizin cinsiyeti, yaşı, mesleği, konumu, ilgi alanları belirlenmelidir. Bunun için sosyal medya profillerinizdeki kitle istatistiklerini kontrol edebilirsiniz.

Hedef kitlenizi ne kadar doğru belirlerseniz, onları daha iyi anlayacak ve ihtiyaçlarına, isteklerine karşılık verebileceksiniz. Sorunları çözen bir stratejiyle ilerleyerek hızla büyüme imkanınız olacak.

3- Sosyal Medya Platformlarını Belirleyin

sosyal medya yönetimi nasıl yapılır
sosyal medya yönetimi nasıl yapılır

Sosyal medyada kitlenizi kendinize çekmek için her platformda aynı anda yer almak yerine, size en fazla değeri sunacak platformları belirleyin. Başarılı bir marka için her sosyal medya kanalında yer almak gerekmiyor. Potansiyel müşterinizin hangi platformlarda daha çok olduğunu öğrenmelisiniz.

Örneğin 18 – 24 yaş arasındaki insanlara erişmek istiyorsanız Facebook yerine Tiktok’a ağırlık vermeniz gerekecek. Bunun için demografik verilerden faydalanmanız gerekiyor.

Resmi araştırma merkezlerinin verileri işinize yarayacaktır. Başka bir yöntem olarak da rakiplerinizin hangi platformlara ağırlık verdiğini ve o platformları nasıl kullandığını incelemelisiniz.

4- Sosyal Medya Tasarımı

Müşteriler paylaşımlarınızı gördüğünde markanızı tanımalıdır. Onların üzerinde iyi bir etki bırakmak ve hesabınızı takip etmeye teşvik etmek için profesyonel bir profil tasarımı oluşturmalısınız. Tasarım ekibiniz varsa onları yönlendirmelisiniz.

Profesyonel fotoğraflar, videolar yayınlanması konusunda özen gösterin. Markanıza uygun bir profil oluşturduğunuzdan emin olun. Bu şekilde sosyal medya platformlarında akılda kalıcı olacak ve insanlar kendileri sizi takip edecek.

5- Platforma Göre Mesajınızı Oluşturun

sosyal medya yönetimi nasıl yapılır
sosyal medya yönetimi nasıl yapılır

Sosyal medya platformlarında temel amacınız bir mesaj iletmek olacak. Her platforma göre mesajınızı uyarlamalısınız! Markanıza sadık kalarak mesajınızı platforma uyarlamalısınız.

Örneğin Instagram’da  görsellerle mesajınızı iletmeniz daha olasıyken, Twitter’da kullanacağınız karakterler önemlidir. Her platforma göre izleyeceğiniz yolu bilmelisiniz.

6- İçerik Takvimi Oluşturun

sosyal medya yönetimi nedir
sosyal medya yönetimi nedir

Hangi sosyal medya platformlarına öncelik vereceğinize karar verdikten sonra bir takvim oluşturmalısınız. Bunun için indirebileceğiniz sosyal medya içerik takvimleri de bulunuyor.

İlk olarak bir yıl boyunca odaklanmanız gereken ana konuların haritasını çıkarabilirsiniz. Sonrasında genel içeriklerinizin yayın tarihini, saatini planlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin platformda en etkili olduğu saatlere göre ayarlamalarınızı yaparak paylaşımlarınızı gerçekleştirin.

7- Etkileşime Geçin

sosyal medya yönetimi nedir
sosyal medya yönetimi nedir

Takipçi sayısını artırmanın en etkili yollarından birisi kitlenizle etkileşime geçmektir. Kullanıcıların güvenini kazanarak onlara ulaşılabilir olduğunuzun mesajını vermeniz önemlidir. Unutmayın, iletişim marka itibarınızı, bilinirliğinizi ve güvenilirliğini doğrudan etkiliyor.

Olabildiğince sosyal medya hesaplarınıza gelen etkileşimlere yanıt verin. İsteklere, problemlere, tavsiyelere önem verin. Tüm bunlar sizi başarılı bir sosyal medya hesabına ulaştıracak.,

Buna ek olarak okuyabilirsiniz: Sosyal medya etkileşim arttırma

8- Performansınızı İzleyin

kurumsal sosyal medya yönetimi
kurumsal sosyal medya yönetimi

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sorusunun son yanıtında sıra… Evet, tüm bu bahsi geçenleri yaptıktan sonra elbette performansınızı takip etmeniz gerekiyor. En başarılı performansı gösteren içeriklerinizi inceleyin, reklamlarınızın analizlerini yapın.

Zayıf yönleriniz kadar güçlü yönlerinizi de anlamanın yolu budur. Çabalarınızı analiz ederek sorunları ortadan kaldırabilir ve sosyal medya platformlarınızda daha iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

Sosyal medya yönetimi nedir? Yanıtından sonra diğer birkaç önemli konudan bahsedelim.

Sosyal Medya Yönetimi Maliyeti

Sosyal Medya Yönetimi Maliyeti
Sosyal Medya Yönetimi Maliyeti

Sosyal medya yönetimi hizmeti almak isteyenler için maliyet önemli bir konudur. Bu da tamamen işletmenin ne istediğine bağlı olarak değişebilir. Küçük bir işletme ile büyük bir işletmenin maliyetleri aynı olmayacaktır. Ancak sosyal medya yönetimi için kritik olan bazı maliyetlerden söz etmek mümkün.

 • Yetenekli kişi (Sosyal medya yöneticisi)
 • Araçlar (Planlama, analiz, izleme programları)
 • İçerikler (Grafik tasarımlar, videolar, yazılar
 • Reklamlar (Harcama ve yönetim ücreti)

İşinize Yarayacak Sosyal Medya Yönetim Araçları

İşinize Yarayacak Sosyal Medya Yönetim Araçları
İşinize Yarayacak Sosyal Medya Yönetim Araçları

Sosyal medya yönetim araçları, sosyal medya hesaplarınızı daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olan çeşitli yazılımlar ve platformlardır. Bu araçlar, içerik oluşturma, yayınlama, takipçi yönetimi, etkileşim izleme, raporlama ve analiz gibi işlemleri sizin için kolaylaştırır ve otomatikleştirir. İşte bazı işinize yarayacak sosyal medya yönetim araçları:

 • Buffer: Sosyal medya yayınlarınızı önemli zamanlarda otomatik olarak yayınlamanızı sağlayan bir araçtır.
 • Hootsuite: Farklı sosyal medya platformları üzerinden hesapları tek bir yerden yönetmenizi sağlayan bir araçtır.
 • Sprout Social: Sosyal medya hesaplarınızın performansını izlemenize, içerik planlama ve yayınlama yapmanıza ve takipçi etkileşimlerini yönetmenize yardımcı olan kapsamlı bir sosyal medya yönetim platformudur.
 • SocialBee: İçerik planlama, programlama ve tekrar kullanım özelliklerine odaklanan bir sosyal medya yönetim aracıdır.
 • Agorapulse: Sosyal medya hesaplarınızı yönetmenize ve takipçi etkileşimlerini izlemenize olanak tanıyan bir araçtır. Ayrıca takipçi yönetimi, sosyal medya kampanyaları oluşturma ve analiz gibi özellikler de sunar.

Benzer Yazılar

Sosyal Medya
Sosyal Medya
Sosyal Medya

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir