Yazar:

Gizem Editör

14/02/2024

Web Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sizlere web tasarım nedir? Tüm ayrıntıları ele alarak açıklayacağız. Web tasarım, internetteki web sitelerinin görsel ve kullanıcı deneyimi açısından tasarlanması sürecidir.

Dijitalleşen dünyada artık her markanın, şirketin, hizmetin kimliği web sitesi oluyor. Bu nedenle web sitesinin önemi her geçen gün artıyor.

Web sitelerinin amaca hizmet etmesi, başarılı olması için web tasarımı oldukça önemlidir. Bu açıdan sizlere web tasarım nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gerekenler neler? Sırasıyla açıklayarak ilerleyeceğiz.

Web Tasarımı Nedir?

web tasarımı nedir
web tasarımı nedir

Web tasarımı internet sitesinin görsel ve kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanma sürecini anlatır. Web sitesinin içerikler, düzenleri, yazı tipleri, grafikleri ve diğer görsel unsurları belirlenir.

Amaç web sitesi ziyaretlerinde, kullanıcıların sitede kolaylıkla gezinmeleri, gerekli olan bilgileri, etkin bir şekilde alabilmeleridir. Bunu yaparken de estetik bir görsellik sunmak gereklidir.

İyi Bir Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı nedir? Sizlere kısaca bahsettik. Peki, iyi bir web tasarım nedir? Her şey gelişiyor ve tasarım, estetik bakış açıları da bu doğrultuda evriliyor. Bu nedenle iyi bir web tasarım için gereklilikler de dönüşebiliyor. Artık basitlik, eskiye nazaran web tasarımı için çok daha önemli bir konu.

İyi bir web tasarımı en başta kolay kullanılandır ve estetik olarak tatmin edicidir. Hedef kitlesine ve markaya uygun olarak tasarlanandır. Basitlikle, kullanıcılar asıl aradıklarına kolay şekilde ulaşabileceklerdir. Bu noktalara dikkat ederek iyi bir web sitesine sahip olmak mümkündür.

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Web Tasarımı Nedir? Neden önemlidir?
Web Tasarımı Nedir? Neden önemlidir?

Web tasarım nedir? Sorusundan sonra gelelim web tasarımının önemine… Neden gün geçtikçe web tasarım konusu daha da gündeme geliyor?

Artık internette görünür olmak işletmeler, görünür olmak isteyenler için çok önemli bir konudur. Bu konuda rekabet artarken, internette görünür olabilmek de ancak iyi bir web sitesiyle mümkün olacaktır.

Düşünsenize, sizi arattıklarında sizi bulamayan hedef kitleniz neden sizi tercih etsinler? Ya da bulduklarında, web sitenizi ziyaret ettiklerinde, aradıklarını kolay bulamazlarsa ne olacak? Görüntüsü karmakarışık ve estetik açıdan kötü bir web sitesi sizin güvenilirliğinizi dahi etkileyecektir. Bu gibi durumlarda hedef kitleniz sizi değil, sektördeki diğer firmaları seçeceklerdir.

Web Tasarımın Önemini Gösteren Nedenler

  • İlk Bakış: Web sitesi işletmenin ya da kişinin online dünyadaki varlığını temsil eder. Bir nevi internetteki kimliğidir. Kullanıcılar web sitesine girdiklerinde ilk izlenimlerini oluşturmuş olurlar. İyi bir web sitesi, kullanıcı üzerinde güvenilir ve profesyonel olunduğuna dair bir imaj oluşturur.
  • Marka Kimliği: Estetik, görsel açıdan kuvvetli bir web sitesi markanın kişiliğini vurgulayacaktır. Logo, renkler, grafikler marka için özgün ve tutarlı olduğunda hedef kitlesi markanın benzersizliğini kavrayacaktır. Sizi renklerinizden, logonuzdan hemen tanıyabilirler.
  • Kullanıcı Deneyimi: Web tasarımı nedir? Sorusunu yanıtlarken önemli konulardan birisi de kullanıcı deneyimi oluyor. Web tasarımı kullanıcıların sitede hızlı ve kolay bir şekilde dolaşımını sağlamalıdır. Kullanıcı dostu bir tasarımla kullanıcıların size geri dönüşü çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle web tasarımı çok önemli bir rol oynar.
  • SEO: Web tasarımı SEO için de çok önemlidir. Web sitesinin arama motorlarında iyi sıralarda çıkması için web tasarımı gereklidir. Bu sayede arama motorları sitenizi daha iyi anlar ve sıralama açısından değerlendirme alırsınız.

Web tasarımı nedir? Artık daha iyi biliyorsunuz. Şimdi iyi bir web tasarımı nasıl yapılır? Bu konudan bahsedeceğiz.

Web Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Web Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web tasarımı nedir? Dedikten sonra gelelim iyi bir web tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlara… Web sitesi tasarımı için önemli olan bazı konular vardır. Bu konulara dikkat edilmesi gereklidir. Dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

1- Estetik

Web tasarımı için önemli konulardan birisi estetiktir. İyi bir web tasarım nedir? Sorusunun yanıtı da burada gizli. İşletmenizin, markanızın estetik bakış açısıyla tasarlanan bir siteye ihtiyacı vardır. Bunun içi renkler, fontlar, grafikler, stiller çok önemlidir.

Estetik bir tasarım için bakış açısına güvendiğiniz bir profesyonel web tasarımcıyla çalışmalısınız. Web sitesi ne kadar çekici olursa, kullanıcıları etkilemeniz o kadar kolay olacaktır.

2- Kullanılabilirlik

Kullanılabilirlik iyi bir web sitesi için zorunludur. Siteniz ne kadar estetik olursa olsun, kullanışlı değilse hiç bir işe yarayamayacaktır. Bunun için de en basit şekilde düşünmek gereklidir.

Tasarımcı kendisini kullanıcı yerine koymalı ve sezgisel olarak neyi kabul edeceklerini düşünmeli.

Örneğin kategori sayfasını çok alakasız bir yere koymanız, tıklama butonlarını görünmez kılmanız, site haritasını karmaşık yapmanız kullanıcıların siteden hızlıca çıkmasına neden olabilir. En kısa sürede hedefe kullanıcıyı ulaştırmalısınız.

3- Hız

Tasarımda hız konusu da kesinlikle göz önünde bulundurularak ilerlenmelidir. Web sitesinin hızlı bir şekilde yüklenmesi, kullanıcı deneyimi ve SEO açısından önemlidir.

Gelişmiş teknikler ve sayfaya göre optimize edilmiş görseller kullanarak web sitesinin hızını artırabilirsiniz. Yavaş yüklenen içeriklerden kaçınmalı ve gereksiz kodlar temizlenmelidir. Sitenizin yavaş açılması, kullanıcıları başka sitelere gitmesine neden olacaktır.

4- Responsive Tasarım

Web sitesinin farklı cihazlarda ve ekran boyutlarında düzgün bir şekilde görüntülenebilmesi çok önemlidir. Özellikle mobil cihaz kullanımının artmasıyla birlikte, web sitenizin mobil cihazlara uyumlu olması gerekmektedir.

Tasarım gerçekleştirilirken, mobile göre ve diğer ekranlara göre sitenin tasarımının uyarlanması gerekir. Harika bir masaüstü tasarımın mobile uyumluluğu yoksa hedef kitlenizin yüzde 50’sini kaybetmeyi göze alırsınız.

5- Hedef Kitle

Web tasarım yaparken hedef kitlenin önemi çok büyüktür. Bunun için hedef kitle net olarak belirlenmeli ve onların dikkatini çekebilmeli. Tasarım bütün olarak ne kadar iyi olursa olsun, hedef kitlenize hitap etmiyorsa bir anlamı olmayacaktır.

Sitenizde kullanıcıların uzun süre vakit geçirmesini istiyorsanız, bunun analizinin başarılı şekilde yapılması ve tasarımda kullanılması gereklidir. Web tasarım nedir? Açıklarken hedef kitleyi unutmamak gerekiyor.

Web Tasarımında Güncel Trendler

Web Tasarımında Güncel Trendler
Web Tasarımında Güncel Trendler

Web tasarım nedir? Derken gelişen internet mecrasında web tasarımın da sürekli yenilediğinden bahsetmiştik. Gün geçtikçe de trendler değişiyor. Fikir olması açısından sizlere 2024 yılında web tasarımında güncel trendleri sıraladık:,

  1. Minimalizm: Düz tasarım (flat design) ve minimalizm, web tasarımının temel trendlerinden biridir. Şeffaf arka planlar, basit ve temiz çizgiler, düşük renk paletleri ve açık tipografi kullanımı, minimalist bir görünüm yaratır.
  2. Koyu tasarımlar: Koyu tasarımlar, son dönemlerde bir hayli popüler hale geldi. Koyu renk kodları ve arka planlar, web sitelerine etkili ve modern bir görüntü kazandırıyor.
  3. Katmanlı çalışmalar: Web tasarımında doku ve katman kullanımı, web sitelerine derinlik kazandırıyor. Görsel olarak dokulu arka planlar, katmanlı geçişler, 3D efektler gibi unsurları kullanarak derinliği olan siteler oluşturabilirsiniz.
  4. Cesur Tipografiler: Tipografi, web tasarımında önemli bir unsurdur. Büyük ve cesur yazı tipleri, dikkat çekici başlıklar ve vurgulamalar için sıkça kullanılır. Yazı tipi çeşitliliği ve metinlerin yaratıcı şekillerde kullanımı da popülerdir.
  5. Yaratıcı Tasarımlar: Web tasarımında yaratıcılık sizi ön plana çıkartır! Özgün ve farklı tasarımlar, sasimetrik düzenlemeler, görsel efektler, kullanıcılar için çekici bir site oluşturmakta kullanılabilir.

Profesyonel Web Tasarım Hizmeti Almak

web tasarım hizmeti
web tasarım hizmeti

Web tasarım nedir? Ne işe yarar? Artık biliyorsunuz. Önemi oldukça fazla olan bir konu. İnternet çağında iyi bir web tasarım hizmeti almak sizi 1 – 0 öne taşıyacaktır. İnternet mecrasında rekabet çok fazla… Eğer öne çıkmak istiyorsanız, yukarıda size web tasarım nedir? Konusunu açıklarken, öneminden de bahsettik.

Çevrimiçi dünyada var olmak, varlığınızı güçlendirmek, kullanıcı deneyimini iyileştirmek, arama motorlarında iyi bir sıralamada olmak için profesyonel web tasarım hizmeti almak gerekmektedir. 35 Dijital olarak sizlere web tasarım & yazılım hizmeti sunuyoruz. Hizmet almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetlerimiz

Web Tasarım & Yazılım

Sosyal Medya Yönetimi

SEO Hizmeti

Dijital Pazarlama