Yazar:

Tuğba Bayram

23/06/2023

Türkiye Sağlık Turizmi İçin Neden Önemli?

Sağlık turizmi, özellikle son 10 yılda hızla büyümüş ve ülke ekonomisi için stratejik bir sektör haline gelmiştir. Bu sektörün Türkiye’de hızla gelişmesi tesadüf değildir. Pek çok farklı sebepten insanlar Türkiye’ye uzak ülkelerden tedavi amaçlı gelmektedir. Türkiye, sağlık turizmi için önemli bir destinasyondur. Burada sunulan kaliteli sağlık hizmeti, modern tıbbi altyapı ve alanında uzman doktor kadrosu nedeniyle ülkemiz sağlık hizmeti arayanlar için bir varış noktası olmuştur.

Türkiye’ye gelen hastaların burada hem tedavi olup hem tatil yapma imkanı bulabilmesi de turizm açısından güçlü bir ülke olan Türkiye’yi daha da ileri taşımıştır. Sağlık hizmeti için özellikle İstanbul, Antalya ve İzmir’e seyahat edenler, şehirlerin turistik cazibesinden de etkilenmektedir. Türkiye, sağlık turizmi sektöründeki önemini her geçen gün artırmakta ve uluslararası alanda daha tanınır hale gelmektedir.

Türkiye Sağlık Turizmi İçin Neden Önemli?

Türkiye’nin sağlık turizmi için ideal lokasyonlardan bir tanesi olmasının pek çok farklı sebebi bulunmaktadır. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

 • İklim
 • Ulaşım Kolaylığı
 • Kaliteli Sağlık Hizmeti
 • Rekabetçi Fiyatlar
 • Geniş Tedavi Seçenekleri
 • Sağlık Hizmetine Hızlı Erişim
 • Kültürel ve Turistik Cazibe

İklim

Türkiye’nin sağlık turizmi alanında güçlü bir ülke olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi kuşkusuz iklimidir. Ülkemizde 1 yılda 4 mevsimin de yaşanması hem yaz tatili hem kış tatili yapacak turisti memnun etmektedir. Yazın seyahat etmeyi sevmeyen kitleler kış mevsiminde; kış mevsimini sevmeyenler ise yaz aylarında ülkemize gelmeyi tercih etmektedir.

Türkiye’nin çok kuzey ya da çok güney konumda bulunmaması ve ılıman bir iklime sahip olması da özellikle Avrupa’dan gelmek ve sağlık hizmeti almak isteyen turistleri cezbetmektedir.

Sağlık turizmi sektörüne adım atmak için izlemeniz gereken yollar bulunmaktadır: Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Ulaşım Kolaylığı

Türkiye'de sağlık turizmi
Türkiye’de sağlık turizmi

Yabancı ülkeden gelecek ve sağlık hizmeti alacak kişi ister Batı’dan ister Doğu’dan gelsin, Türkiye tam orta noktada konumlandığı için ulaşımını son derece kolay sağlamaktadır. Avrupa, Asya ve Orta Doğu için önemli bir konuma sahip olan Türkiye, uluslararası hastaların ülkeye geliş-gidişlerini kolaylaştırmaktadır. Özellikle gelişmiş hava ağına sahip olmamız sebebiyle pek çok farklı ülkeden Türkiye’ye direkt ya da az aktarmalı uçurlar sağlanabilmektedir. Uçuşların kolay gerçekleşiyor olması sağlık hizmeti alacak olanların masrafını kısmakta ve rahat seyahat etmelerini sağlamaktadır.

Kaliteli Sağlık Hizmeti

Türkiye tüm dünyada modern tıbbi altyapısı ve kaliteli sağlık kuruluşları ile tanınmaktadır. Türkiye’de sağlık alanında hizmet vermek için yetişen her doktor zorlu eğitim sürecinden geçmekte ve uzmanlık kazanmaktadır. Türkiye’de bu alanda verilen eğitimin son derece zorlayıcı olması da sağlık turizmi için ülkemizi tercih edenlere güven vermektedir. Hem sağlık alanında kullanılan teknolojinin gelişmişlik seviyesi hem de doktorların kaliteli olması Türkiye’yi sağlık turizmi sektörü için ideal ülkelerden bir tanesi yapmaktadır.

Rekabetçi Fiyatlar

Türkiye, sağlık hizmeti için rekabetçi fiyatlar sunabilen ülkelerden bir tanesi. Özellikle Avrupa’dan Türkiye’ye gelecek hastalar kur farkından dolayı kendi ülkelerinden çok daha ucuz maliyete Türkiye’de tedavilerini tamamlayabilmektedir. Tedavi ücretleri daha düşük iken sağlık için sunulan hizmet kalitesinin de bir o kadar yüksek olması Türkiye’yi sağlık turizmi için ideal noktalardan bir tanesi yapmaktadır.

Örneğin, İngiltere’de mide küçültme ameliyatı ortalama 10.000 Sterlin iken Türkiye’de bu fiyat ortalama 4.000 Sterlin‘dir. Hizmetler arası fiyat farkının bu derece fazla olmasından dolayı insanlar Türkiye’yi sağlık için tercih etmektedir.

Geniş Tedavi Seçenekleri

Sağlık turizmi sektörü nedeniyle Türkiye 12 ay boyunca turistlerin uğrak yeri olmuştur. Yılın her dönemi Türkiye, tıbbi alanda çeşitli tedavi seçenekleri sunmaktadır. Cerrahi işlemler, termal turizm, yaşlı ya da engelli turizmi için her yıl yüzbinlerce insan ülkemize gelmektedir. Günümüzde Türkiye’ye gelen yabancı turistin yoğun talep ettiği sağlık hizmetleri şunlardır;

Türkiye'de sağlık turizmi
 • Diş tedavileri
 • Saç ekimi
 • Obezite tedavisi
 • Estetik
 • Göz
 • Tüb bebek
 • Kalp ameliyatı
 • Termal kaynaklı tedaviler

Sağlık Hizmetine Hızlı Erişim

Türkiye’de sağlık hizmetleri, özel kuruluşlarda hızlı bir şekilde sunulmaktadır. Türkiye’ye gelen hastanın tedaviye başlamak için aylarca sıra beklemesine gerek yoktur. Bu nedenle hızlı, kaliteli ve uygun fiyatlı tedavi arayışında olan kişiler Türkiye’yi tercih etmektedir.

Kültürel ve Turistik Cazibe

Türkiye, sağlık turizmi sektöründen önce de her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan bir ülke idi. İlk maddede bahsettiğimiz gibi Türkiye’de 4 mevsimin de yaşanması turizmin yılın her vakti canlı olmasına olanak tanımıştır. Yaz ve kış aylarında, sezonun ortasında ülkemize adeta akın eden turistler, sezon dışında da gelmeye ve ülkemizi tanımaya devam etmişlerdir. Türkiye, zengin kültürel mirasa sahip olması nedeniyle tüm dünyaya ün salmıştır. Tedavi olmanın yanı sıra ülkemizin kültürünü tanımak isteyenler Türkiye’ye gelmeyi tercih etmektedir.

Türkiye, sağlık turizmi için son derece önemli bir konumda bulunmaktadır. Yurt dışından çeşitli tedaviler için Türkiye’ye gelecek olan hastayı cezbeden çok çeşitli nedenler vardır. Bu nedenle Türkiye, gelişmekte olan sağlık turizmi sektörü için önemli destinasyonlar arasındadır.

Sağlık Turizmi sektörüne girmeden önce devletin sağladığı teşviklere göz atmanızda fayda var: Sağlık Turizmi Teşvikleri

Benzer Yazılar

Sağlık Turizmi
Sağlık Turizmi
Sağlık Turizmi

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir