Yazar:

admin

26/02/2024

Long Tail SEO Nedir? Neden Long Tail SEO Kullanmalısınız?

Long Tail SEO, Türkçe adıyla uzun kuyrulu SEO, yüksek değerli organik web sitesi trafiği oluşturmak için bir tekniktir. Üç veya daha fazla kelimeden oluşan arama terimleri olan Long Tail anahtar kelimeleri hedefler. Ayrıca, daha düşük bir arama hacmi ve rekabet oranının yanı sıra, kısa anahtar kelimelere göre daha yüksek bir dönüşüm oranına sahiptirler. İzmir SEO 35Dijital firması olarak sizlere Long Tail SEO nedir anlatacağımız gibi bu hizmeti en iyi şekilde sunduğumuzu da belirtmek isteriz.

“Google’ın seni sevmesi için önce herkesin seni sevmesi gerekir.” 

Wendy Piersall

Long Tail Anahtar Kelimeleri Nedir?

Long Tail anahtar kelimeler üç veya daha fazla kelime içerir. Bir ila iki kelimeden oluşan kısa kuyruklu anahtar kelimelerle karşılaştırıldığında, Long Tail anahtar kelimeler geniş kavramları ve kullanıcı amaçlarını hedefler. Sonuç olarak, uzun kuyruklu anahtar kelimeler düşük bir arama hacmine, rekabet oranına ve tıklama başı maliyete (TBM) sahiptir .

long tail seo nedir İzmir SEO

Pazarlamacılar neden bunlara Long Tail anahtar kelimeler diyorlar?

Long Tail ve kısa kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacmini bir grafik üzerine çizerseniz, Long Tail anahtar kelimeleriniz, düşük arama hacimleri nedeniyle grafiğinizin “kuyruk ucunda” görünür ve bir görsel oluştururlar. Bu, özellikle kısa kuyruklu anahtar kelimelerin yüksek arama hacmine karşı bir kuyruk gibi görünür.

Long Tail Kelime Örneği Nedir?

Birinin “kâr amacı gütmeyen kuruluşlar” aradığını hayal edin. Bağış yapmak, gönüllü olmak veya kâr amacı gütmeyen bir kuruluşla çalışmak istemekten bu aramayı kapsayan çeşitli amaçlar. Benzer bir örnek, içerik pazarlaması , e-posta pazarlaması ve daha fazlası için ipuçları içerebilen “pazarlama ipuçları” aramasıdır .

Bu anahtar kelimeler – kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve pazarlama ipuçları – kısa anahtar kelimelerdir.

Onları bir araya getirin, “kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için pazarlama ipuçları” na katılın ve net bir amaç olsun. Arama yapan kişi, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için geçerli pazarlama ipuçlarını bulmak ister. Bu yüzden bu anahtar kelime Long Tail bir anahtar kelime örneğidir.

Long Tail SEO Stratejisi Nedir?

Long Tail SEO stratejisi, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemeye ve web sitenizi bu anahtar kelimeler için optimize etmeye odaklanır. Bu strateji daha akıllı bir odak noktası sunar – sitenizi işletmenize en fazla değeri sunan hedef anahtar kelimeler için optimize ediyorsunuz .

Örneğin, İzmir’de bir HVAC işletmesinin sahibiyseniz, şu anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz:

  • “Acil klima tamir İzmir”
  • “Hvac sisteminin bakımı nasıl yapılır”
  • “Hava kanallarınızı ne sıklıkla temizlemelisiniz”
  • “Fırınınızı ne sıklıkla temizlemelisiniz”

Anlayabileceğiniz gibi, bu Long Tail anahtar kelimeler birkaç farklı amacı kapsar. İlki tamamen işlemseldir. Bu araştırmacılar kendi bölgelerinde acil HVAC hizmetleri arıyorlar. Ancak aşağıdaki örnekler bilgi amaçlıdır. Bu kullanıcılar HVAC sistemlerini nasıl ve ne zaman koruyacaklarını araştırmaktadır.

Bu nedenle, Long Tail SEO stratejisi yalnızca birincil web sayfalarınızı optimize etmeye değil, aynı zamanda web sitenizi blog gönderileri ve kılavuzlar gibi yeni içerikle genişletmeye de odaklanır.

Long Tail SEO Kullanmak İçin 5 Güçlü Neden

Tüm arama trafiğinin yaklaşık yüzde 70’i Long Tail anahtar kelimelerden geliyor. Dolayısıyla, SEO stratejinizde bu anahtar kelimeleri hedeflemiyorsanız, hedef kitlenizdeki tüketicilerden gelen değerli trafiği kaçırıyorsunuz demektir.

seo izmir dijital pazarlama

Başka neden Long Tail SEO kullanmalısınız? İşte en ikna edici 5 neden:

1- HEDEF KİTLENİZE DAHA HIZLI ULAŞIN

Hedef kitlenize daha sonra değil daha erken ulaşmak istiyorsanız, Long Tail SEO yardımcı olabilir. Kısa kuyruklu anahtar kelimelerle karşılaştırıldığında, bu teknikte anahtar kelimeler, bir aramanın arkasındaki belirli amaç veya motivasyona odaklanır.

Örneğin, kısa kuyruklu anahtar kelime olan “dijital pazarlama” nın arkasında birkaç motivasyon vardır:

  • Dijital pazarlama nedir?
  • Dijital pazarlama çeşitleri nelerdir?
  • Dijital pazarlama yaptırmanın ücreti nedir?
  • Neden işletmeniz için dijital pazarlama yaptırmalısınız?
  • İzmir Dijital pazarlama firması var mı? ve dahası

Buna karşılık, uzun kuyruklu anahtar kelime olan “dijital pazarlama” nın arkasında belirli bir amacı vardır. Arama yapan kişi, ekibinizin veya dijital pazarlama ajansınızın bu arama sorgusunu yanıtlayan Long Tail SEO stratejinizde içerik geliştirmesini kolaylaştıran farklı anahtar kelime hakkında bilgi edinmek ister .

Sonuç olarak, işletmeniz için dijital pazarlama gibi farklı türleri anahtar kelimelerin ardındaki motivasyonlara bakmak faydalıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanarak, ne istediklerini bilen kullanıcılarla bağlantı kurarsınız.

2- ARAMA REKABETİNİ AZALTIN

Bir anahtar kelimenin birkaç farklı amacı olduğunda, genellikle daha yüksek bir rekabet seviyesine sahiptir. Bu, şirketinizin rekabet etmesini zorlaştırır. Ve bir teklif çağrısı veya e-posta bülteninize kaydolma gibi istediğiniz sonuçları getirmeyen bir anahtar kelime içerir.

Ayrıca, bu anahtar kelimenin bir dizi anlamı varsa, yalnızca rakiplerle değil, aynı zamanda farklı sektörlerdeki şirketlerle de rekabet edeceğinizi belirtmek gerekir. Bir örnek, bir spor veya bariyere atıfta bulunabilen “eskrim” anahtar kelimesidir.

Birden çok anlama sahip uzun kuyruklu bir anahtar kelime örneği
Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az arama ve daha dar amaç içerdiği için daha az rekabetçidir. Sahip olduğunuz rekabet, web sitelerini arama motorları ve kullanıcılar için optimize edemeyebilir, bu da onları geçme konusunda daha az zorlanacağınız anlamına gelir.

Sonuç?

Web siteniz, düşük rekabetli, yüksek değerli anahtar kelimeler için arama sonuçlarının ilk sayfasında yer alır.

3- DÖNÜŞÜM ORANLARINIZI GELİŞTİRİN

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ortalama dönüşüm oranı çok önemlidir. Bir site, kullanıcının aramasıyla alakasız olduğunda, siteyi tıklamayacaktır.

Örneğin, bir eskrim şirketi arayan, ancak aramasına “eskrim” anahtar kelimesiyle başlayan bir kullanıcı, spor eğitmeniyseniz web sitenizi ziyaret etmeyecektir. Bu senaryoda, web sitenizi sonuç getirmeyen rekabetçi bir anahtar kelime için optimize ediyorsunuz.

Kısa anahtar kelimelerden biraz trafik ve potansiyel kazansanız bile, bunlar Long Tail SEO’ya odaklanarak kazanacağınızdan muhtemelen daha azdır. Araştırmalar, yüzde 35’in üzerinde bir dönüşüm oranı sunan uzun kuyruklu anahtar kelimelerle de bunu kanıtlıyor .

Web sitenizi daha alakalı arama terimleri için optimize ederek, işinize en fazla değeri sunan anahtar kelimeler için rekabet ediyor ve sıralama yapıyorsunuz. Daha da iyisi – kendinizi bir endüstri lideri olarak konumlandıracaksınız.

Bu daha fazla trafiğe ve daha fazla dönüşüme yol açar.

4- DİJİTAL PAZARLAMA MALİYETLERİNİZİ DÜŞÜRÜN

long tail seo nedir
long tail seo nedir

Long Tail anahtar kelimelerle karşılaştırıldığında, kısa kuyruklu anahtar kelimeler büyük bir yatırımdır. Yüksek arama hacmi ve rekabeti, tonlarca başka işletmenin bu anahtar kelime için sıralama yapmak istediği anlamına gelir – bu, ekibinizin sıralamaları kazanmak ve sürdürmek için daha fazla zaman ayırması gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, yatırım yaptığınız takımınızın zamanından daha fazlası. Aynı zamanda senin paran.

Uzun kuyruklu SEO ile dijital pazarlama maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Ekibinizin – veya dijital pazarlama ajansınızın – Long Tail anahtar kelimeler için araştırması ve rekabet etmesi gerekse de, daha az rekabete sahip olacaklar. Bu, arama sonuçlarındaki sıralamanızı optimize etmeyi ve korumayı kolaylaştırır.

En iyi bölüm, zamanınızı daha yüksek dönüşüm oranları sunan anahtar kelimelere harcıyor olmanızdır. Bu , işletmenizin SEO stratejinizi veya hizmetlerinizi büyütmek için kullanabileceği daha büyük bir yatırım getirisi (ROI) anlamına gelir.

5- STRATEJİNİZİ KULLANICI TRENDLERİNE UYARLAYIN

Long Tail SEO stratejisi benimseyerek, sesli arama gibi kullanıcı eğilimlerinden de haberdar olursunuz. . Sesli aramayla, kullanıcılar yakındaki bir restoranı ararken olduğu gibi doğal olarak uzun kuyruklu arama sorguları yapar.

Tüm SEO çabalarınızı kısa anahtar kelimelere odaklarsanız, şirketiniz bu tüketicilerle bağlantı kurmayacaktır. Bu, gelirde önemli kayıplara yol açabilir, özellikle de yerel bir işletmeyseniz , ister kısa ister uzun anahtar kelimelerle olsun , tüm yerel aramaların yüzde 80’i dönüşüm sağlar.

Benzer Yazılar: Backlink Nedir? Backlink Neden Önemlidir?

SEO stratejinize Long Tail anahtar kelimeler ekleyin ve hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayabilirsiniz. 35Dijital farkıyla İzmir SEO hizmeti alarak dijital pazarlama üzerinden hakimiyet kurabilir, rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Daha fazlası için iletişime geçmeyi unutmayın.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar

SEO
SEO
SEO

Hizmetlerimiz

Web Tasarım & Yazılım

Sosyal Medya Yönetimi

SEO Hizmeti

Dijital Pazarlama