Yazar:

Gizem Editör

17/05/2024

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi | 7 Önemli Özellik!

Kurumsal sosyal medya yönetimi nedir ve nasıl yapılır? Neden işletmeler için bu kadar önemli? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası yazımızda!

Bireysel olarak yönetilen sosyal medyalar farklı şekilllerde yönetilebilir ve belli kuralları yoktur. Kurumsal olarak sosyal medyanın yönetilmesi ise çok daha farklıdır ve işletmenin, şirketin genel hedeflerine katkıda bulunan asıl sonuçlara odaklanmalıdır.

Sizlere kurumsal sosyal medya yönetimi işletme için neden önemlidir? Özellikleri nelerdir? Tüm bilinmesi gerekenlerle birlikte açıklayacağız.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya bireysel kullanımlar, küçük, büyük işletmeler için önemli bir faktör. Her birinin yönetim tarzı da birbirinden farklı olmak zorunda. Burada da kurumsal sosyal medyadan bahsedeceğiz.

Kurumsal yönetim; küçük bir işletme için sosyal medyayı yönetmekle aynı şey değildir. Kurumsal sosyal medya yönetiminin çok daha disiplinli bir şekilde yürütülmesi gerekir. Bu sayede markanızın değerini arttırabilir, işlerinizi daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

kurumsal sosyal medya nedir?
kurumsal sosyal medya yönetimi nedir?

“Kurumsal Sosyal Medya Nedir?” sorusuyla giriş yapalım!

Kurumsal sosyal medya işletmenin, şirketin; sosyal medya platformlarından marka yönetimini, müşteri ilişkilerini, pazarlama ve işletmenin hedeflerini desteklemek için kullanılır.

İşletmenin hedeflerine yönelik stratejileriyle birlikte sosyal medya platformlarını kullanmak, işletmenin hedeflerine kısa sürede ulaşmasını sağlar.

Şirketin kurumsal resmi hesapları, çeşitli sosyal medya platformlarında yer alır ve içerikleriyle şirketi temsil eder. Kurumsal sosyal medya stratejisi, şirketin amaçlarına uygun olarak belirlenir.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kurumsal Sosyal Medya Özellikleri

Kurumsal Sosyal Medya Özellikleri
Özellikleri

Kurumsal olan sosyal medyanın bazı temel özellikleri bulunuyor. Bu temel özellikleri bilmek kurumsal sosyal medya yönetimi yaparken oldukça önemlidir.

İşte Temel Özellikler:

 • Kurumsal olarak yönetilen sosyal medya platformları, markanın kimliğini, değerlerini en doğru şekilde yansıtır. Bu noktada logolar, kullanılan renkler, markanın mesajları sosyal medya platformlarında tutarlıdır.
 • Hedef kitle ile etkileşim kurulur. Müşterilerin soruları, yorumları takip edilir ve yanıtlanır. Sorunlar analiz edilir.
 • İçerikler için oluşturulan görseller, videolar, yazılar platformlara göre uyarlanır. İçerikler düzenli ve takvimli olarak paylaşılır.
 • Tanıtım ve reklamlar şirketin hizmetini geniş kitlelere tanıtmak için kullanılır. Burada hedef kitle analiz edilir ve demografik bilgiler baz alınır. Reklamlar bu özelliklere göre hedeflenir.
 • Kurumsal sosyal medya ve dijital pazarlama iç içedir. İşletme, sosyal medyada içerik planlaması, zamanlama ve analiz yaparak dijital pazarlama performanslarını izler.
 • Kurumsal olan sosyal medya, etkileşimi artırmak için kendi markasına ve hedef kitlesine bağlı stratejiler geliştirir. Anketler, ödüllendirmeler, canlı yayınlar gibi etkiletişimi artıran stratejileri belirlerler.
 • Kriz durumlarına karşı hazırlıklıdır. İşletmeler için ani kriz durumları olabilmekte. Bu gibi durumlarda etkili bir iletişim kurmak çok önemlidir. Böylelikle olumsuz durumları engeller.

Kurumsal Olan Sosyal Medya Neden Önemlidir?

Kurumsal Sosyal Medya Önemi
Kurumsal Olan Sosyal Medya Neden Önemlidir?

Kurumsal olarak yönetilen sosyal medya, işletme için neden önemlidir? Şu sebepler sıralanabilir:

1- İtibar

Kurumsal olarak yönetilen sosyal medya, işletmenin itibarını sağlar. Aynı zamanda güvenilirliğini de kanıtlar. Kriz durumlarında hedef kitleye ulaşmanın en hızlı ve kolay yollarından birisi olan sosyal medya sayesinde olumsuzlukların önüne geçilir ve kurumsal kimlik için itibar, güvenilirlik sağlanır.

2- Marka Bilinirliği

Dijital dünyada var olmayan işletmeler artık kaybetmeye mahkum…

Marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız, kurumsal stratejilerle yönetilen sosyal medya hesapları sizleri hedefe ulaştırır. Şirketinizin adı, hizmetleri ve ürünleri geniş hedef kitlelere ulaşır. Sizin renklerinizle, iletişim dilinizle markanız ön plana çıkar.

3- Geri Bildirimler & Müşteri İlişkileri

Kurumsal ve etkili bir sosyal medya yönetimiyle müşteri ilişkilerini güçlendirmek, sadık müşteri kitlesi oluşturmak çok daha kolaydır.

Bunların yanı sıra işletmenin sunduğu hizmet, ürün hakkında yapılan geri bildirimler sayesinde talepleri, eğilimleri, şikayetleri analiz edebilirsiniz. Böylece işletmenizin olumlu olarak hızlıca geliştirilmesi sağlanır.

4- Dijital Pazarlama ve Satış

Dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak sosyal medya verilen hizmetlerin, ürünlerin reklamı için çok önemlidir. Hizmet veya ürünlerin tanıtılması, kampanyaların duyurulması ve satışın artırılması için kurumsal bir sosyal medya yönetimi şarttır.

Sosyal medya reklamlarının, özel tekliflerin detaylı bir planlaması yapılarak dijital pazarlama ve satışın pozitif yönde etkilenmesi sağlanır.

Kurumsal Sosyal Medya Nasıl Kurulur?

Kurumsal Sosyal Medya Nasıl Kurulur?
Kurumsal Sosyal Medya Nasıl Kurulur?

Kurumsal olarak sosyal medya nasıl kurulur? Adım adım anlatalım!

 • Hedef belirlemek: Profesyonel olarak işletmeniz neler sunuyor? Amacınız nedir? Hedeflerinizi net olarak belirleyin.
 • Platform belirlemek: Kurumsal olarak var olmak istediğiniz platformları belirleyin. Hepsinde var olmak yerine ağırlık vereceğiniz, hedef kitlenizin bulunduğu sosyal medya platformlarını belirleyin.
 • Hesap açmak: Ağırlık verdiğiniz platformlara öncelik vererek kurumsal mail adresleri ve telefon numaraları üzerine hesapları açın. Hesapları düzenleyin. Biyografi kısımları, logoyu barındıran profil fotoğrafı, linkler, hashtaglar tamamlanmalıdır.
 • İçerik planlamak: Açtığınız her bir hesap için ayrı ayrı içerik planı oluşturmak gerekiyor. Hangi platformda hangi içeriklere önem vermek gerekiyor? Belirlenmelidir. İçerikleri takvime göre düzenli ve tutarlı olarak paylaşmak gerek.
 • Etkileşim sağlamak: Hesaplarınızda paylaşımlara başladığınız andan itibaren etkileşimlere önem vermek gereklidir. Mesajlar, talepler, şikayetler cevapsız bırakılmamalıdır. Sizin için bu konuyu ayrıca ele aldık ve sosyal medya etkileşim arttırma ipuçlarını sıraladık.

Bu adımları izleyerek kurumsal olarak sosyal medya hesaplarını kurmak mümkündür. Ancak asıl süreçler hesapları kurduktan sonra başlıyor.

İçerikleri düzenli mesajlarınızı tutarlı olarak kitlenize ulaştırmanız gerekiyor. Bu adımlarda planlı ve dikkatli olunması önemlidir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetiminde Profesyonel Destek!

35 Dijital Profesyonel Destek
35 Dijital Profesyonel Destek

Kurumsal sosyal medya nedir? Önemi nedir? Detaylarıyla açıkladık. Kurumsal olarak işletmelerin sosyal medya hesaplarını yönetmek sanıldığı kadar kolay değildir.

Profesyonel bir ekip ve destek gereklidir. Belirlenen hedeflere kısa sürede ulaşmak ve süreklilik sağlamak için profesyonel destek almanız sizi rekabet ortamında ön plana çıkaracaktır.

35 Dijital sizler için en iyi kurumsal sosyal medya yönetimini sağlayacaktır. Profesyonel ekip çalışmasıyla işletmeniz için gerekli stratejileri A’dan Z’ye planlayacak ve takip – analizini yapacaktır. Profesyonel destek hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişim kurun!

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar

Sosyal Medya
Sosyal Medya
Dijital Pazarlama

Hizmetlerimiz

Web Tasarım & Yazılım

Sosyal Medya Yönetimi

SEO Hizmeti

Dijital Pazarlama